Aktualności


Malowanie na szkle  [2010-04-06]

Jedną z ciekawszych form twórczości jest malowanie na szkle. Jest to malowanie płaskie, z pewnym uproszczeniem kształtów oraz pominięciem zasad perspektywy.

PROJEKT

Przystępując do malowania na szkle trzeba najpierw przygotować projekt na papierze. Projekt postaci ludzkiej należy zacząć od naniesienia barwnej pla-
my twarzy lub odzieży, a dopiero potem dorysować szczegóły: oczy, policzki, kropki guzików, kreski kieszeni itp. Projekt należy umieścić pod szkłem i unieruchomić, np. plastrem.

PRZYGOTOWANIE SZKŁA

Może to być kawałek zwykłego szkła okiennego, od razu przycięty do wymiarów projektu na papierze. Aby zabezpieczyć się przed pokaleczeniem podczas dalszych prac warto ostre krawędzie szyby oszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym lub osełką na mokro. Następnie trzeba powierzchnię szyby dokładnie umyć czystą wodą z mydłem lub przetrzeć szmatką zwilżoną w denaturacie, po czym wytrzeć do sucha (np. papierem toaletowym).

DOBÓR FARB

Na szkle maluje się na ogół farbami kryjącymi (barwnych lakierów transparentowych używa się do malowania witraży). Mogą to być różne farby, zależnie od przeznaczenia malowidła i warunków jego późniejszego eksponowania. Chodzi tu np. o odporność farby na ścieranie (gdy malowidło jest odsłonięte z obu stron), jego trwałość w warunkach dużej wilgotności (np. ozdoba eksponowana w łazience lub w kuchni) czy przy dużych zmianach temperatury (np. abażur z malowanego szkła). W najprostszym rozwiązaniu można zastosować zwykłe farby plakatowe. Malowidło trzeba jednak wówczas zabezpieczyć przed wilgocią warstwą dowolnego lakieru bezbarwnego. Innym rodzajem zabezpieczenia - przed uszkodzeniami mechanicznymi - może być podklejenie szkła tekturką lub grubym papierem. Ale nie wolno stosować kleju wodnego. Szkło można także malować artystycznymi farbami olejnymi. Warunkiem uzyskania trwałej powłoki malarskiej jest wówczas dokładne umycie i odtłuszczenie powierzchni szkła. W tym celu wystarczy przetrzeć szybę czystą szmatką zwilżoną w denaturacie lub acetonie. Po odtłuszczeniu szkła nie należy dotykać go nie osłoniętymi dłońmi.

TECHNIKA MALOWANIA

Malując na szkle postępuje się odwrotnie niż przy przygotowywaniu projektu. Najpierw trzeba zaznaczyć na czarno kontury postaci czy przedmiotów oraz nanieść w ich obrębie szczegóły, np. zmarszczki, korale, pasek, fałdy odzieży. Następnie należy namalować kolorami np. usta, włosy, karnację skóry i rumieńce twarzy. Dopiero na końcu maluje się pozostałe części barwnej garderoby, tło oraz wszystkie powierzchnie nie pokryte farbą. Trzeba pamiętać, że w tej technice maluje się „lewą" stronę szkła, która zostaje potem odwrócone i zabezpiecza malowidło przed uszkodzeniami. Kolejność malowania poszczególnych plam i detali musi więc być taka, aby następną warstwą nanoszonej farby nie zakrywać tego, co zostało namalowane wcześniej. Jeśli projekt jest dobrze widoczny przez szkło, można przystąpić do nanoszenia konturów i plam kolorowej farby. Warto wiedzieć, że w porównaniu z malowaniem nawierzchniowym wszystkie barwy kładzione na szkle zyskują na wyrazistości, głębi i intensywności. Uwaga: W technice malowania na szkle nie jest możliwe dokonywanie poprawek zaczętego lub gotowego malowidła. Jakakolwiek korekta jest możliwa dopiero po zmyciu całości i powtórzeniu malowidła od początku.


Zobacz pozostałe aktualności


Komentarz
    Aby dodać komentarz musisz być zalogowany    

Galeria rysunków - najnowsze

Najnowsze opowiadania


Kontakt

Gulanty
pomoc@gulanty.pl

2